Culinary Innovation Studio | Technicznie danie ujmując…
1
post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Technicznie danie ujmując…

Technicznie danie ujmując…

Macie czasem ochotę poczuć się jak Gordon Ramsay i wyczarować we własnej kuchni danie, które dosłownie powali gości na kolana albo przynajmniej wywoła błogi uśmiech na ich twarzach, gdy sięgną po kolejny kęs. To jest możliwe, naprawdę! Wystarczy tylko poznać kilka technicznych szczegółów, dobry produkt, głodni domownicy i voilá…
Dziś zaczniemy od techniki, tej najbardziej popularnej, wydawać by się mogło oczywistej, ale jak we wszystkim co robimy dobra podstawa, to po prostu obowiązkowa podstawa!

GOTOWANIE NA PARZE

To bardzo zdrowy sposób przyrządzania żywności, dzięki czemu nie traci ona swoich wartości odżywczych. W domowej kuchni wystarczy zwykła nakładka na garnek. Tą metodą można gotować wszystkie gatunki ryb, niektóre mięsa – drobiowe i cielęce, owoce morza czy ryż. Temperatura pary osiąga 120°C czyli znacznie więcej niż podczas tradycyjnego gotowania, stąd czas gotowania skraca się znacznie. To zdecydowanie praktyczna i zdrowa technika, którą nawet początkujący kucharze opanują w mig! Pamiętajcie, trzeba kontrolować czas, by zamiast chrupkich warzyw nie wyłożyć na talerz warzywnego purée.

SMAŻENIE W GŁĘBOKIM TŁUSZCZU I NA PATELNI

Smażenie to najprościej mówiąc, działanie na mięso rozgrzanym tłuszczem w temperaturze 170-180°C. Tutaj liczy się tłuszcz, jakiego użyjemy. Najlepiej wybierajcie te o wysokiej temperaturze dymienia: olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany – sprawdzą się doskonale. Smażąc na patelni najpierw mocno rozgrzewamy tłuszcz, wrzucamy mniejsze porcje i unikamy gwałtownych zmian temperatury. Do głębokiego tłuszczu wrzucamy produkty tak, by mogły swobodnie pływać. Umiejętne smażenie zminimalizuje wchłanianie nadmiaru tłuszczu przez produkty. Cóż, nie przepadacie chyba za ociekającymi olejem faworkami.

DUSZENIE

To rodzaj symbiozy czyli smażenie z gotowaniem. Ważna jest kolejność – najpierw dokładnie opiekamy produkt, potem zalewamy płynem (woda, bulion) i dusimy pod przykryciem.

BLANSZOWANIE

To technika polegająca na krótkotrwałym zanurzeniu produktu we wrzątku lub włożenie do zimnej wody i wyciągnięciu tuż po zagotowaniu. Blanszowanie często łączy się z hartowaniem i najlepiej sprawdza się w przypadku warzyw i owoców.

PIECZENIE

Tutaj wystarczy nagrzany piekarnik, zwyczajowo do temperatury 180-250°C. Takie ogrzewanie żywności suchym powietrze sprawdza się doskonale w przypadku ziemniaków, mięs, makaronów.

Taka powtórka podstawowych technik to krok pierwszy. Już niedługo zdradzimy na czym polega sous-vide, sferyfikacja i jak powstają potrawy kuchni molekularnej.